Styl nowoczesny nie należy do wystrojów o jednolitym charakterze. Wielu z nas utożsamia go z przesadną surowością, minimalizmem oraz chłodem, na które odważą się tylko nieliczni. Nowoczesność może przybierać jednak zupełnie inne, ciepłe, przytulne oblicze, nie tracąc przy tym swoich podstawowych cech, jakimi są funkcjonalność, harmonia i prostota. Jak więc osiągnąć taki efekt oraz z jakich rozwiązań powinniśmy skorzystać?
Przytulne kolory w nowoczesnych wnętrzach
Podstawą wszelkich aranżacji są oczywiście kolory. W nowoczesnych wnętrzach najczęściej spotkamy się z dużą ilością bieli i szarości, mogącymi komponować się z akcentami czerni lub grafitu. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby nadać mieszkaniu przytulniejszy charakter, zastąpmy szarości i czernie bezpiecznym i bardzo uniwersalnym beżem w różnych tonacjach. Beże doskonale komponują się zarówno z ciepłymi, jak i chłodnymi barwami, dlatego też stworzą one zgrany duet m.in. z bielą, pastelami, kolorami ziemi, a nawet popielą.
Nowoczesne meble w ciepłym designie
Poza kolorystyką ścian, głównym elementem tworzącym każde wnętrze są meble. Nowoczesne meble powinny pozostać utrzymane w minimalistycznym i prostym designie. Stylizowane nóżki, czy też ozdobne frezy na korpusie lub frontach nie są tu pożądanym rozwiązaniem. Ascetyczna stylistyka wyposażenia nie oznacza jednak, że jest ono surowe. Wręcz przeciwnie! Propozycje ciepłych mebli do salonu, kuchni bądź sypialni to przede wszystkim bryły wybarwione w bieli lub beżu. To, czy zostaną wykończone w macie lub połysku, zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. Warto wybierać kolekcje, w których kolory te łączą się z drewnem. Zastosowanie drewna we wnętrzach, czy to w postaci mebli, czy też na podłodze, ścianach lub dodatkach to najprostszy sposób na stworzenie w nich klimatycznego i przytulnego wystroju, który nie znudzi się nam przez długie lata.
Doskonałym pomysłem będzie również wzbogacenie naszej przestrzeni życiowej wyposażeniem wykonanym z wikliny lub rattanu, mogą być to np. kosze do przechowywania czasopism, szerokie i rozłożyste fotele bądź lampy. Są to akcenty, które cieszą się największą popularnością we wnętrzach urządzanych w bliskimi połączeniu z naturą.
Tekstylia i roślinność
Po ścianach i meblach przychodzi pora na dekoracje. Chcąc ocieplić aranżowaną przestrzeń, zadbajmy o bujną roślinność oraz tekstylia. Salon i sypialnia to idealne miejsce na dużą ilość poduszek, koców, pledów, czy też dywaników, a ponadto rośliny doniczkowe i kwiaty cięte. W kuchni możemy natomiast zdecydować się na wiszące w dekoracyjnych pojemnikach świeże zioła, czy też mini-ogródek na szerokim parapecie.
Klimatyczne dodatki do przytulnych, nowoczesnych wnętrz
Postawienie kropki nad „i” zawsze odbywa się poprzez wybór wykańczających wnętrze dodatków. Akcesoria dekoracyjne wpływające na przytulną atmosferę to w szczególności obrazy i plakaty oraz ozdobne lampy. Są to ponadto świeczniki, wazony, szkatułki i pudełka, wykonane ze szkła, porcelany, drewna, marmuru.