Jeden mebel wiele możliwości – sprytne rozwiązania do mieszkania

W mieszkaniach o mniejszym metrażu lub niewielkich pokojach nie zawsze możemy pozwolić sobie na pełną swobodę aranżacyjną. Wtedy też z pomocą przychodzą nam wielofunkcyjne meble, dzięki którym nasze wnętrza stają się maksymalnie praktyczne i wygodne. Jakie wyposażenie wybrać, aby salon mógł być jednocześnie sypialnią, a w pokoju dziecka nie zbrakło miejsca na zabawę?

Meble do spania w małym mieszkaniu

Jednym z częściej spotykanych połączeń w małych mieszkaniach w bloku lub kawalerkach, jest salon z sypialnią. Jak dobrze zorganizować tę przestrzeń? Idealne meble do salonu, które będą pełnić więcej niż jedną funkcję to narożniki pokojowe lub kanapy z funkcją spania. Najczęściej są one również wyposażone w pojemniki na pościel, dzięki czemu od razu zyskujemy miejsce do jej wygodnego przechowywania. Jest to rozwiązanie, które możemy wykorzystać również w pokoju nastolatka.

Innym rodzajem mebla wielofunkcyjnego do spania, są rozsuwane łóżka, które po złożeniu będą pełnić natomiast funkcję sofy. W tym przypadku możemy oczywiście wykorzystywać do wypoczynku również mniejszą powierzchnię. Łóżka tego typu często posiadają także szuflady na tekstylia lub pozostałe akcesoria.

W pokojach dziecięcych doskonale sprawdzą się łóżka na antresoli z dodatkowymi modułami, takimi jak biurko, szafa, czy półki, znajdującymi się w dolnej części. Skumulowanie mebli w jednym obrębie sprawi, że dziecko zyska dodatkową przestrzeń do zabawy lub rozwijania swoich zainteresowań.

Wielofunkcyjne meble do domu – jakie wybrać?

Wielofunkcyjne zastosowania oferują nam oczywiście nie tylko meble do spania. Są to również m.in. ławy, półki, skrzynie lub pufy.

W niewielkich salonach popularnym wyposażeniem są stoliki kawowe z dodatkowymi półkami lub szufladami, w których możemy przechowywać różnego rodzaju drobiazgi. Jeśli nasz pokój dzienny pełni jednocześnie funkcję sypialni, warto poszukać mobilnej ławy na kółkach. Dzięki temu, chcąc rozłożyć kanapę, będziemy mogli bez trudu przesunąć stolik w inne miejsce.

Kolejne meble o sprytnej konstrukcji to pufy i skrzynie. Są to siedziska, jednocześnie służące jako kufry do przechowywania. Możemy wykorzystać je w salonie, przedpokoju lub pokoju dziecka. Skrzynia będzie idealnym miejscem na zabawki, jednakże pokryta miękkim obiciem stanie się dodatkowym miejscem do spoczynku. Podobnie i puf, który często zastępuje również standardowe stoliki nocne w sypialni lub części dziennej.

A co z kątem do pracy? Jeśli w naszym mieszkaniu nie ma miejsca na zaaranżowanie przestrzeni biurowej, musimy sięgnąć po wielofunkcyjne rozwiązania. Rozkładana półka ścienna to jedna z możliwości, która sprawdzi się w dowolnym pomieszczeniu. Wystarczy dosunąć do niej krzesło, położyć na blacie laptop i rozpocząć pracę. Tak skonstruowaną półkę możemy wykorzystać również jako stoliczek. Inną możliwością są oczywiście klasyczne biurka w wersji mini. Zwróćmy w tym przypadku uwagę, aby były to proste, delikatne modele, które wpasują się w pozostałą zabudowę pokoju.