Drewno wiele ma twarzy – kolory drewna meblowego

Drewniane meble są obecne w naszych aranżacjach już od wieków. Doczekały się wielu odsłon, na co pozwoliły w szczególności różne odcienie drewna. I to właśnie im poświęcimy dzisiaj naszą uwagę. Jakie są najpopularniejsze kolory drewna mebli? Do jakich aranżacji pasują i jak bezpiecznie je łączyć?

Drewno drewnu nierówne, a jego wybór nierzadko przyprawia o mały zawrót głowy. Odcienie drewna są w dodatku związane nie tylko z jego gatunkami, ale i sposobem wykończenia. Każdy lakier, czy olej nie pozostaje bez wpływu na ton naszego surowca. Większą ostrożność należy zachować również przy wyborze mebli pokrytych imitującą drewno okleiną, która nie zawsze musi w 100% odzwierciedlać naturalny kolor i strukturę drewna.

Jasne kolory drewna meblowego

Jasne kolory drewna mebli wpadają najczęściej w biało-żółte, żółto-pomarańczowe, jak i beżowe, a nawet delikatnie różowe tony. Przykładem jasnych odcieni drewna jest w szczególności:

  • sosna
  • brzoza
  • klon
  • jesion
  • dąb bielony
  • wiąz
  • świerk

Skandynawski stół i krzesła wykonane z jasnego drewna. Do jasnych kolorów zalicza się także drzewo bukowe i olchę. Ze względu jednak na to, że wpadają one w ciepłe, czerwono-różowe i czerwono-pomarańczowe odcienie, uważa się je za bardzo trudne w aranżacji.

Jasne kolory drewna, podobnie jak i ciemne, mogą występować w tonacjach chłodniejszych i cieplejszych. Do pierwszej grupy zaliczymy m.in. jodłę, świerk, klon, z kolei do drugiej dąb, sosnę, jesion.

Drewno o jasnym kolorycie jest bardzo uniwersalne, ponadczasowe i co do zasady niesprawiające problemów aranżacyjnych (poza wyjątkami wspomnianymi powyżej). Jasne kolory drewna mebli pozwolą Ci dlatego urządzić zarówno wnętrza nowoczesne, jak i klasyczne. Będą pasować do przestrzeni skandynawskich, industrialnych, rustykalnych, boho, vintage oraz wielu innych. Jasne meble do salonu, kuchni, czy sypialni to przepis na przytulną, ciepłą i przejrzystą aranżację, która przez lata nie wyjdzie z mody. Jeśli obawiasz się, że jasne meble będą zbyt mdłe, monotonne, wybieraj wyposażenie połączone z matową czernią, grafitem, bielą, czy szarością.

Ciemne kolory drewna meblowego

Mówiąc o ciemnych odcieniach drewna, należy zaznaczyć, że są one nieco trudniejsze i bardziej wymagające w aranżacji. Ciemne meble, aby nie przytłoczyć pomieszczenia, potrzebują odpowiedniej przestrzeni i nasłonecznienia. Jeśli Twój salon, biuro, czy sypialnia mogą poszczycić się większym metrażem, znajdzie się w nich miejsce również na meble w ciemnych kolorach drewna. Zaliczamy do nich przede wszystkim gatunki egzotyczne, takie jak: mahoń, heban, wenge, jatoba, lpe (lapacho). Ciemne drewno uzyskuje się także z orzecha, wiśni, czy niektórych gatunków dębu. Drewno o ciemnym wybarwieniu wpada najczęściej w odcienie czerwieni i pomarańczy. Tego rodzaju kolory drewna meblowego doskonale odnajdują się we wnętrzach industrialnych, kolonialnych, tradycyjnych, art deco, vintage.

Pokój dzienny z meblami w ciemnym drewnie.

Łączenie różnych odcieni drewna

Łączenie różnych kolorów drewna meblowego nie jest niestety zadaniem łatwym. Jeśli nie masz w tym zakresie doświadczenia, najlepiej skorzystać z usług dekoratora wnętrz lub architekta, który dobierze najlepsze rozwiązania. Warto pamiętać, że drobne różnice mogą występować nawet pomiędzy tymi samymi gatunkami drewna! Zalecamy przede wszystkim, aby:

  • Na podłogę, drzwi i okna wybierać drewno tego samego gatunku lub w bardzo podobnym odcieniu.
  • Zestawiać ciemne gatunki drewna z ciemnymi, a jasne z jasnymi, pamiętając przy tym o różnych tonach (m.in. żółtych, czerwonych, pomarańczowych, oliwkowych). Unikaj w szczególności kombinacji odcieni zielonkawych z czerwonymi oraz szarych lub bielonych z żółtymi i bordowymi.
  • Nie przedobrzyć z liczbą gatunków drewna. Dwie różne odmiany w zupełności wystarczą. Trzy to już maksimum!
  • Zwracać uwagę na usłojenie. W tym przypadku podążaj zgodnie z zasadą, która preferuje łączenie drewna z wyrazistym usłojeniem z drewnem o delikatnym zarysie słojów. Jeśli więc przykładowo podłoga ma mocne usłojenie, meble powinny posiadać subtelny rysunek.