Aranżacje salonu z meblami w kolorze wenge

Pod nazwą wenge kryje się głębokie, ciemno-brązowe egzotyczne drewno z czekoladową nutą oraz dekoracyjnym usłojeniem, które pokochało wielu Polaków. Wybarwione w tym odcieniu meble są bardzo często wybierane do przestrzeni salonowej i biurowej, nadając naszym wnętrzom eleganckiego, szlachetnego charakteru. Ciemne tony wenge bywają jednak trudne w zaaranżowaniu. Z czym zatem połączyć tę barwę, aby w pełni wydobyć jej piękno?

Meble wenge w salonie

Meble do salonu w kolorze wenge to niezwykle dostojna, ponadczasowa propozycja dla miłośników aranżacji w drewnie. Bez wątpienia okażą się znakomitym wyborem do wnętrz zaaranżowanych w tradycyjnej stylistyce, jednakże z powodzeniem możemy zaprezentować je także we współczesnej odsłonie. Jeśli pragniemy zachować w naszym pokoju balans pomiędzy klasyką a nowoczesnością, wybierzmy meble wenge z elementami bieli, na przykład na frontach. W ten sposób nasza aranżacja samoczynnie nabierze lekkości, stając się świetną bazą do dalszych działań. Doskonałym dopełnieniem takiego wyposażenia będzie efektowne oświetlenie LED szklanych witryn, które podkreśli charakter mebli.

Meble wenge i kolory ścian

Najbezpieczniejszym wyborem dla wenge jest połączenie go z jasnymi, neutralnymi kolorami, takimi jak biel, ecru, rozbielona szarość, kość słoniowa oraz beż. Możemy ponadto zdecydować się na pistację, lawendę, czy brzoskwinię. Są to odcienie pożądane w szczególności w niewielkich wnętrzach, pozwalające uniknąć ciężkiego, przytłaczającego efektu.

Czy w takim przypadku egzotyczne drewno w głębokim, czekoladowym wybarwieniu możemy łączyć również z ciemniejszymi tonami? Oczywiście, że tak! Intensywność oraz ilość wybranego koloru powinna jednak w każdym przypadku zostać dopasowana do wielkości naszego salonu, oraz jego oświetlenia. Zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Pamiętajmy, że czasami w zupełności wystarczający okaże się jedynie subtelny akcent. Wśród mocniejszych barw doskonale współgrających z wenge należy wymienić kobalt, orchę, szafir, szmaragd oraz koral.

Meble wenge i dodatki

Wybór dodatków do mebli w kolorze wenge jest w zasadzie nieograniczony. Możemy dążyć do utrzymania naszej aranżacji w stonowanym, eleganckim stylu lub pokusić się o bardziej nietuzinkowe akcesoria w soczystych kolorach i fantazyjnych wzorach. Głębię wenge doskonale podkreślą kontrastowe meble wypoczynkowe z efektem pikowania, długie zasłony, dekoracyjne poduszki, jak i dywany z ozdobnymi aplikacjami. Zdecydowanie odradzamy natomiast dodatki w brązach i czerniach, które zgubią się na tle ciemnych mebli.