Początki stylu kolonialnego sięgają XIX wieku i są ściśle związane z działalnością ekspansyjną Wielkiej Brytanii. Chęć osiedlenia się w zamorskich koloniach doprowadziła do wymieszania eleganckiej kultury europejskiej z egzotyczną estetyką odległych krain – Afryki, Bliskiego Wschodu, a także Ameryki Północnej, Południowej i Łacińskiej. Czym w takim razie charakteryzują się wnętrza urządzone w stylu kolonialnym?
Wystrój kolonialny jest jedyny w swoim rodzaju i ciężko pomylić go z innym. Zachwyca nie tylko miłośników podróżowania, globtroterów, ale również wszystkich, uwielbiających majestatyczne wnętrza przesiąknięte historią i tradycją.
Meble do salonu w stylu kolonialnym
Wyróżnikiem stylu kolonialnego są przede wszystkim meble wykonane z egzotycznych gatunków drewna. Najczęściej, do ich produkcji wykorzystuje się mahoń, akację azjatycką, heban, drzewo sandałowe oraz palisander.
Meble do salonu w stylu kolonialnym charakteryzują się głębokim, ciemnym wybarwieniem oraz ciepłymi odcieniami. Są dostojne, masywne i rozłożyste, choć kolonializm brytyjski preferował nieco lżejsze formy. Do podstawowego wyposażenia pokoju dziennego inspirowanego wystrojem kolonialnym należy zaliczyć solidne, szerokie biurka, komody oraz stoliki kawowe. Nie sposób zapomnieć również o wypoczynkowej sofie lub wersalce oraz fotelach, obitych naturalną, brązową skórą lub tkaniną tapicerską w orientalne wzory.
Kolorystyka stylu kolonialnego
Kolory, które pomogą nam dopełnić kolonialny salon to w szczególności różnorodne odcienie brązu i beżu, ecru, kości słoniowa, zieleń, khaki oraz biel. Nie bójmy się łączyć ich z akcentami słonecznej pomarańczy, żółci lub czerwieni, które wprowadzą do naszych wnętrz nową energię. Stosując kolory, które upodobał sobie styl kolonialny, pamiętajmy o tym, aby zachować pomiędzy nimi równowagę. Jeśli zatem zdecydowaliśmy się na ciemny zestaw wypoczynkowy i meble, ustawmy je na tle nieco jaśniejszych ścian.
Materiały i dodatki – kolonializm we wnętrzach
Zwieńczenie wnętrz kolonialnych stanowią egzotyczne dodatki. To właśnie one decydują o ich ostatecznym charakterze i klimacie. Czym w takim razie możemy udekorować nasz pokój dzienny, zaaranżowany w tym stylu? Na pierwszym miejscu znajdą się oczywiście pamiątki z odległych podróży. Rozmaite figurki, posążki, czy kadzidła to bardzo pożądane elementy, które znakomicie wpasują się w wystrój kolonialny. Ponadto, idealnym dodatkiem do salonu będzie także globus, stare mapy na ścianę, biblioteczka z książkami oraz lampy z materiałowymi lub rattanowymi kloszami.
W stylistyce kolonialnej ogromną rolę odgrywają również materiały. Naturalne skóry stosowane jako obicia mebli oraz bawełna, len i jedwab, z których wykonuje się dekoracyjne poduszki, narzuty, obrusy, dywany, czy koce. Wszelkiego rodzaju jednolite lub barwne tekstylia możemy wykorzystać jako dodatki do naszego salonu. Wśród popularnych wzorów na pierwszych miejscach klasyfikują się zdobienia orientalne, paisley, a ponadto motywy zwierzęce.
Podczas aranżowania salonu w stylu kolonialnym nie zapomnijmy ponadto o soczystych, bujnych roślinach doniczkowych. Dzięki nim nasze wnętrze wypełni się tropikalnym klimatem, a przy tym nabierze prawdziwie egzotycznego charakteru!