Eklektyzm czy meble z jednego kompletu? Jak zaaranżować wnętrza?

Aktualne możliwości aranżacyjne nie stwarzają niemalże żadnych ograniczeń. Różnorodne style, meble i dodatki pozwalają nam osiągnąć dokładnie taki efekt, jaki chcemy. Urządzając mieszkanie, staniemy jednak przed wieloma trudnymi decyzjami, takimi jak wybór wyposażenia. Czy obecnie lepiej aranżować wnętrza wykorzystując jeden zestaw mebli, czy też może warto pozwolić sobie na odrobinę eklektyzmu? Co przemawia na korzyść poszczególnych rozwiązań?

Zestaw mebli – bezpieczny wybór dla każdego

Zestaw mebli to rozwiązanie nie tylko bezpieczne, ale również bardzo wygodne i praktyczne. W ten sposób zyskujemy pewność, że wybrane przez nas bryły na pewno będą do siebie pasować i wzajemnie się uzupełniać. Osiągniemy pożądaną harmonię bez względu na to, w jakich miejscach ustawimy poszczególne moduły. Nawet ich późniejsza zamiana nie doprowadzi do zaburzenia spójności. Decydując się na zestawy meblowe, nie musimy ponadto spędzać wielu godzin przed komputerem w poszukiwaniu inspiracji oraz mebli, które będą ze sobą współgrać. Jeśli zatem nie do końca odnajdujemy się we wszystkich wnętrzarskich trendach, a przy tym nie dysponujemy wystarczającą ilością czasu, gotowe komplety to dużo lepsze rozwiązanie.  Zakup brył należących do jednej serii jest również przeważnie nieco korzystniejszy finansowo niż kompletowanie każdego elementu oddzielnie.

Kto jeszcze powinien zdecydować się na gotowe zestawy mebli do salonu lub sypialni? Polecamy je w szczególności wszystkim osobom, którym zależy na uzyskaniu jednolitej, harmonijnej aranżacji utrzymanej w określonym stylu. Wyposażenie należące do jednej serii świetnie sprawdza się także w pokojach dziecięcych i młodzieżowych. Meble systemowe rosną wraz z naszymi pociechami, a składające się z wielu modułów kolekcje pozwalają w każdej chwili na łatwą wymianę jednego elementu na drugi, np. stoliczka dziecięcego na biurko.

Eklektyzm meblowy – rozwiązania do salonu i sypialni

Z eklektycznym podejściem do wystroju wnętrz najczęściej spotkamy się w pomieszczeniach takich jak salon, jadalnia oraz sypialnia. Powinniśmy jednak pamiętać, że łączenie mebli pochodzących z różnych kolekcji i stylów nie jest zadaniem prostym. Nie wszyscy poradzą sobie zatem z jego wykonaniem. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego zmysłu, wyczucia, czy też kreatywności, bezpieczniejszym wyborem będą dla nas gotowe komplety meblowe. W sytuacji, w której mimo wszystko będziemy jednak chcieli postawić na eklektyzm, możemy zawsze skorzystać z pomocy projektanta wnętrz.

Dla kogo są wnętrza eklektyczne? To rozwiązanie dla indywidualistów, osób o artystycznych duszach, które znają się na wnętrzarskich trendach i dekorowaniu, a przy tym nie boją się eksperymentować, mieszać i próbować czegoś nowego. Eklektyzm daje gwarancję oryginalności, niepowtarzalności i wyjątkowości. Tak urządzone wnętrza są świeże, zaskakujące i pełne charakteru. Aby uzyskać taki efekt, musimy jednak wiedzieć, które style do siebie pasują, jakie proporcje zachować oraz czego pod żadnym pozorem nie robić. W innym przypadku, zamiast stylowej i unikatowej aranżacji, możemy otrzymać kompozycję pozbawioną spójności, stanowiącą zupełne przeciwieństwo tego, na czym nam zależało. Eksperymentując ze stylami, kolorami i wzorami powinniśmy cały czas pamiętać o cienkiej granicy pomiędzy kiczem a tym, co ładne.