Planując wystrój mieszkania, z pewnością staniemy przed jednym z częstszych dylematów, dotyczących jego stylistyki. Czy ma to być wystrój tradycyjny, który wciąż skupia wokół siebie grono zwolenników, czy może nowoczesny, niezwykle popularny we współczesnych aranżacjach? Co w przypadku, gdy chcielibyśmy je ze sobą połączyć lub dodatkowo zestawić na przykład z elementami skandynawskimi, lub retro? Już za chwilę przekonamy się, jakie meble wybrać do swojego domu – nowoczesne czy tradycyjne?
Dlaczego warto zdecydować się na wystrój nowoczesny?
Nowoczesna stylistyka to rozwiązanie dla osób, które przez długi czas chcą zachować świeży wystrój swojego mieszkania. Przypadnie do gustu również wszystkim, stawiającym na funkcjonalność oraz wygodę. Elementem wyróżniającym nowoczesne meble do salonu, sypialni, czy też kuchni jest bowiem ich uniwersalny design, dzięki czemu możemy łączyć je w dowolnych zestawieniach, tworząc zarówno aranżacje o ciepłym, jak i chłodniejszym, minimalistycznym charakterze. Nowoczesna stylistyka nie powinna zatem jednoznacznie kojarzyć się z ascetyzmem i surowością. Proste bryły, pozbawione zdobień oraz dekoracyjnych wstawek dają szerokie pole do manewru i eksperymentów. Najlepszym przykładem jest połączenie bieli z drewnem. Jeśli do tego duetu dodamy odcienie szarości lub czerni, nasze wnętrza staną się chłodniejsze. Z kolei, gdy wybierzemy beże lub pastele, wprowadzimy do nich przytulną atmosferę. Decydując się na bazowe, uniwersalne wyposażenie, planowane w przyszłości zmiany będą niezwykle proste i przyjemne w przeprowadzaniu.
Nowoczesne wyposażenie najczęściej występuje dzisiaj także w postaci systemów modułowych, które pozwalają w perfekcyjny sposób zagospodarować wolną przestrzeń. Nie musimy oczywiście kupować wszystkich modeli należących do wybranej kolekcji, a jedynie te, które odpowiadają naszym potrzebom i dostępnym warunkom.
Mieszkanie w stylistyce tradycyjnej
Klasyczne aranżacje tworzą w naszych wnętrzach bardzo przyjemną, ciepłą i rodzinną atmosferę. Swoim charakterem często nawiązują do minionych epok, co jest zauważalne przede wszystkim w eleganckich, stylizowanych meblach. Jest to również wyposażenie o znacznie bardziej dekoracyjnym charakterze. Przejawia się on we frezowanych frontach, ozdobnych nóżkach i uchwytach, odpowiednio pikowanych oparciach i siedziskach zestawów wypoczynkowych. Nie wspominając oczywiście o dodatkach. We wnętrzach urządzonych w stylistyce klasycznej dominują beże, brązy, odcienie ecru i oliwki oraz drewno. Wystrój ten chętnie wybierają w większości osoby starsze, a także miłośnicy eleganckich, wytwornych i niezwykle klimatycznych aranżacji, które oddają ich zainteresowania.
Jeśli nie jesteśmy pewni, który z dwóch głównych stylów jest bliższy naszym gustom i zastanawiamy się, czy możemy je ze sobą połączyć, z pomocą przychodzi eklektyzm. To rodzaj wystroju, który opiera się na zestawianiu z pozoru zupełnie przeciwstawnych elementów. Umiejętność odpowiedniego doboru kolorów, form oraz mebli i dodatków pochodzących z różnych nurtów i epok pozwoli nam otrzymać naprawdę nietuzinkowe i zaskakujące aranżacje!