Jakich mebli nie powinno zabraknąć w pokoju dziennym?

W wielu domach salon pełni kilka funkcji, będąc jednocześnie strefą wypoczynkowo-gościnną, jadalną, sypialnianą, a nawet biurową. Bez względu na to, na ile sposobów wykorzystujemy nasz pokój dzienny, jest wyposażenie, którego absolutnie nie może w nim zabraknąć! Co to takiego? Sprawdźmy, jakie meble powinny znaleźć się w każdym salonie, bez względu na jego wielkość i przeznaczenie!

Meble wypoczynkowe do salonu

Salon to przede wszystkim przestrzeń wypoczynkowo-gościnna. Miejsce spotkań z bliskimi, celebrowania ważnych, radosnych wydarzeń oraz codziennego wypoczynku z filiżanką kawy lub dobrym filmem. Wygodne meble tapicerowane to zatem podstawa! Możemy wybierać spośród narożników pokojowych, kanap oraz sof. Pierwsze, ze względu na swoje rozmiary w większości przypadków są dedykowane pokojom dziennym o dużym metrażu. Wiele z nich ma funkcję spania, pojemniki na pościel oraz udogodnienia w postaci regulowanych zagłówków. Kanapy, podobnie jak narożniki to meble, które mogą zastąpić klasyczne łóżko. Są dostępne w wielu różnorodnych odsłonach, nie tylko rozmiarowych, ale także stylistycznych, dlatego też każdy bez trudu znajdzie interesujący go model. A co z sofami? Sofy to meble nieco niższe niż kanapy, przeznaczone przede wszystkim do wypoczynku w pozycji siedzącej. Oznacza to, że nie możemy ich rozłożyć, przekształcając w ten sposób w łóżko.

Zarówno narożniki, kanapy, jak i sofy możemy uzupełnić pufami lub fotelami, jeśli oczywiście pozwala nam na to dostępna przestrzeń. Są to elementy, które w odróżnieniu od głównych mebli wypoczynkowych będą lepiej prezentować się ustawione pod skosem.

Stolik lub ława kawowa

Meble do salonu tworzące spójną całość z zestawem wypoczynkowym to oczywiście stoliki oraz ławy kawowe. To niesamowicie funkcjonalne wyposażenie, na którym możemy umieścić filiżanki, talerze oraz przekąski. W ten sposób będziemy mieć je zawsze pod ręką!

Wysokość ławy powinna zostać dopasowana do naszego siedziska, tak, abyśmy mogli swobodnie sięgać po znajdujące się na blacie przedmioty. W wielu domach spotkamy się dzisiaj nie z jednym, a dwoma stoliczkami kawowymi!

Szafka RTV do pokoju dziennego

Jak zagospodarować pustą przestrzeń pod telewizorem? Oczywiście, że szafką RTV, dopasowaną pod jego wielkość. Mały ekran nie potrzebuje obszernego blatu, np. na 3/4 długości ściany, z drugiej strony, ogromny telewizor będzie wyglądał nienaturalnie na maleńkiej szafce. Wybierając model odpowiedni do naszego wnętrza, kierujmy się nie tylko wymiarami, ale także systemem wewnętrznych przegród. Jeśli planujemy w przyszłości rozbudowywać nasz kącik kinowy o dodatkowe sprzęty RTV, zadbajmy o miejsce do ich ustawienia. Nie powinno być ono zabudowane, ponieważ schowany sprzęt stanie się  niewygodny w obsłudze.

Komoda czy witryna?

Myśląc o meblach do salonu, nie możemy pominąć podstawowych miejsc do przechowywania wielu domowych skarbów, jakim są komody i witryny.

Komody ze względu na swoją zabudowaną konstrukcję staną się znakomitą i bezpieczną skrytką na liczne dokumenty, albumy rodzinne, książki, czy też elektroniczne akcesoria.

Witryny to natomiast meble o bardziej reprezentatywnym charakterze, tworzonym przez fronty z przeszkleniami i oświetlenie LED. Będą zatem idealnym miejscem na eleganckie zastawy stołowe, pamiątki z podróży, czy też rodzinne zdjęcia. W zabudowanych szufladach lub szafkach znajdujących się na dole możemy natomiast umieścić obrusy i serwetki.