Meble ze skóry są ponadczasowe. Niebywale eleganckie, luksusowe. Dla wielu osób to pierwszy i jedyny wybór, gdy mowa o meblach wypoczynkowych do salonu. Meble ze skóry mają mnóstwo zalet, jednak nie możemy również zapomnieć, że jak żadne inne wymagają z naszej strony odpowiedniej troski i pielęgnacji. Dlaczego warto zdecydować się na skórzane meble? Jak czyścić meble ze skóry? Czy meble ze skóry da się odnowić?
Meble skórzane do salonu – zawsze eleganckie i ponadczasowe
Meble ze skóry pojawiają się najczęściej w kontekście wypoczynkowych mebli do salonu. Zainteresowanie meblami skórzanymi do salonu od dawna nie maleje, jednak szczyt ich popularności przypadał przede wszystkim na lata 90. Obecnie na rynku pojawiło się wiele innych, popularnych i wartych uwagi tkanin. Nie zmienia to jednak faktu, że dla pewnych osób nic nie zdoła zastąpić mebli ze skóry naturalnej. Materiału, który cechuje się ponadczasowością oraz wyjątkowo eleganckim i luksusowym charakterem. Do największych zalet skórzanych mebli należy ich trwałość. Skóra jest materiałem znacznie bardziej odpornym na uszkodzenia niż inne rodzaje tapicerki, takie jak tkaniny syntetyczne lub naturalne. Nie blaknie, nie traci swojego koloru, nie ulega mechaceniu i szybkim przetarciom. Meble do salonu wykonane ze skóry są także antyalergiczne – nie mają tendencji do zbierania i przyciągania kurzu, który przy zwykłych tkaninach wnika najczęściej w głąb włókien.
Co warto wiedzieć przed wyborem mebli ze skóry?
Mimo licznych zalet i wyjątkowych walorów skóry naturalnej, jak każde inne rozwiązanie ma ona również swoje mankamenty. To przede wszystkim wysoka cena, która dla niektórych może być sporą barierą. Warto jednak pamiętać, że meble skórzane są najczęściej inwestycją na długie lata. Nie będą to zatem pieniądze wyrzucone w błoto, a ulokowane w wyposażeniu, które być może posłuży nawet naszym dzieciom!
Skóra jest także materiałem pochodzenia zwierzęcego. Mniejsze zainteresowanie wykazują nią dlatego osoby w szczególnym stopniu związane ze zwierzętami, mające większą świadomość i wrażliwość ekologiczną. Jeżeli pochodzenie skóry naturalnej stanowi przeszkodę w zakupie skórzanych mebli, alternatywą mogą być w takim przypadku meble z eko skóry. Co jednak ważne, nie są one równie trwałe co skóra naturalna.
Kolejną kwestią związaną z meblami ze skóry naturalnej pozostaje ich pielęgnacja. Samo czyszczenie skóry na przykład z kurzu nie przysparza na szczęście żadnych trudności. Skóra poza zwykłymi zabiegami pielęgnującymi wymaga jednak również specjalnej konserwacji. To właśnie dzięki niej utrzymuje swoją trwałość i piękny wygląd przez lata. O tym, jak dbać o naturalną skórę, opowiemy poniżej.
Jak czyścić meble ze skóry naturalnej?
Jeżeli wybraliśmy meble skórzane do salonu, podczas ich pielęgnacji zawsze postępujmy zgodnie z zaleceniami producenta. Do czyszczenia skóry powinno używać się wyłącznie dedykowanych do tego materiału preparatów, a nie przypadkowych, popularnych środków. Wystrzegajmy się płynów na bazie nafty i spirytusu, które mogą uszkodzić naszą tapicerkę.
Skóra nie przepada zarówno za nadmierną wilgocią, jak i zbytnią suchością. Gąbka lub ściereczka, którą przecieramy skórzane pokrycia, nigdy nie powinna być dlatego mocno nasączona w wodzie lub całkowicie sucha, a delikatnie zwilżona.
Mimo że skóra wchłania wodę (rozlane płyny) wolniej niż tkaniny bez powłoki hydrofobowej, wszelkiego rodzaju plamy należy usuwać z jej powierzchni możliwie jak najszybciej, aby nie doprowadzić do powstania odbarwień lub zacieków.
W związku z tym, że meble ze skóry nie lubią suchego, gorącego powietrza, w ramach zabiegów konserwujących warto zadbać o ich odpowiednie natłuszczanie. Do natłuszczania skóry najczęściej stosuje się wosk pszczeli lub krem stearynowy. Czasami może być to nawet zwykły olej. W każdym przypadku należy jednak skontaktować się z producentem, który zaleci najlepsze do danego mebla i rodzaju skóry środki. Natłuszczanie mebli skórzanych powinno wykonywać się co najmniej raz w roku. Gdy nasz zestaw znajduje się blisko kaloryfera, kominka lub innego źródła ciepła, zaleca się zwiększyć częstotliwość.
Jak odnowić skórzane meble?
Renowacja skórzanych mebli, czyli czynności takie jak oczyszczanie skóry i farbowanie, nie są zabiegami, które wykonamy na własną rękę. Konieczna jest w tym przypadku pomoc tapicera specjalizującego się w skórzanych obiciach. Należy przy tym pamiętać, że powstałe na skórze zadrapania i pęknięcia powodowane najczęściej przez zwierzęce pazury w wielu przypadkach mogą nie być do naprawienia lub też ich naprawa może okazać się bardzo kosztowna.