Styl klasyczny we wnętrzach- czym się charakteryzuje?

We wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym każdy, bez względu na swoje prywatne preferencje będzie czuć się dobrze i przytulnie. Wszystko za sprawą ponadczasowych rozwiązań, ciepłych akcentów oraz wypełniającej pomieszczenia rodzinnej atmosfery. Kluczem do sukcesu pozostaje oczywiście zachowanie stosownego umiaru, który pozwoli uniknąć nam wrażenia często niepożądanego przerostu formy nad treścią. Jak więc ze smakiem urządzić swój dom w stylu tradycyjnym i o czym pamiętać decydując się na taki wystrój?

Cechy stylu klasycznego

Styl tradycyjny znany był już w czasach starożytnych, skąd zaczerpnął m.in. roślinne ornamenty w postaci liści akantu. Prawdziwy rozwój nastąpił jednakże w wieku XVII, a krajem, który szczególnie umiłował sobie klasyczne aranżacje, stała się Francja. W zależności od obszaru wnętrza tradycyjne odznaczały się jednak bardzo odmiennym charakterem. Mogły być pełne przepychu i bogatych zdobień, jak i harmonijne, dostojne i zrównoważone. Dzisiaj, styl klasyczny możemy opisać dwoma słowami: elegancki i ponadczasowy.

Meble w stylu klasycznym

Klasycyzm to nie tylko naturalne piękno i wyjątkowa elegancja, ale również spójność i porządek. Wybierając meble do salonu i sypialni uważajmy zatem, aby nie popaść w skrajności i nie wprowadzić do naszych wnętrz muzealnej lub pałacowej atmosfery. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku antyki, które dla zachowania równowagi możemy zestawiać ze współczesnymi meblami tradycyjnymi o prostym i harmonijnym stylu.

Klasyczne wyposażenie odznacza się także wysokiej jakości wykonaniem z naturalnych materiałów, takich jak drewno i skóra. Ogromną wagę przywiązuje się ponadto do wykończeń, subtelnych zdobień, rzeźbień oraz starannych szlifów.

Szykowne klasyczne dodatki

Nastrój i charakter każdego wnętrza tworzą oczywiście odpowiednie dodatki. W pomieszczeniach o tradycyjnym wystroju postawmy na kwiatowe motywy, dekoracyjne poduszki, dywany oraz ciężkie zasłony. Wśród akcesoriów nie powinno zabraknąć również ozdobnych świeczników, figurek, rzeźb oraz eleganckich i bogatych żyrandoli. Do dekorowania ścian możemy wybrać wzorzyste tapety lub oprawione w solidne ramy klasyczne obrazy, przedstawiające naturę, krajobrazy lub sylwetki ludzkie. Wybierając roślinność, nasza uwaga powinna skupić się natomiast na kwiatach doniczkowych lub ciętych.

Solidne wykończenia

Klasycyzm jest również stylem lubiącym solidne i długowieczne rozwiązania. Tradycyjny dom to idealne miejsce na piękne, szlachetne drewno- dąb, orzech, mahoń lub czereśnię. Z meblami do salonu doskonale będzie prezentować się ponadto kamienna podłoga lub oprawy kominków, wykonane z marmuru lub granitu.

Tradycyjna kolorystyka, czyli jaka?

Myśląc o klasycznych wnętrzach, przed oczami stają nam różnorodne odcienie beżu i brązu, a ponadto jasna brzoskwinia, kremowy lub kość słoniowa. Są to oczywiście podstawowe barwy, jednakże nie jedyne! Tradycyjną stylistykę doskonale podkreślają również pastele oraz ciemniejsze akcenty w kolorze oliwkowym lub bordowym. Należy uważać na elementy pozłacane lub posrebrzane, które zastosowane w nadmiarze stracą swój blask, tworząc efekt kiczu.