Granat, choć jest kolorem ciemnym, coraz to śmielej znajduje swoje zastosowanie w aranżacjach wnętrz. Możemy wykorzystać go na wiele sposobów, a także połączyć z rozmaitymi stylami. Jeśli wciąż mamy jednak wątpliwości co do tego, czy będzie to barwa odpowiednia do naszych pomieszczeń, sprawdźmy, do czego pasuje granat oraz w jakich zestawieniach warto go użyć!
Dlaczego akurat granat?
Wiele osób obawia się, że granat, powszechnie uznawany za kolor ciemny, przytłoczy ich wnętrza, optycznie je pomniejszy oraz odbierze lekkości. Niektórzy utożsamiają go również ze stylem marynistycznym, zwłaszcza wtedy, gdy zostanie połączony z bielą. Możemy jednak temu zaradzić!
Warto w tym miejscu dostrzec liczne zalety tego koloru oraz jego potencjał. Szczególnie jeśli opatrzyły się nam wszechobecne biele i szarości. Granatowe odcienie staną się w takim przypadku ciekawym, miłym urozmaiceniem naszych przestrzeni. Wnętrza, w których zdecydowano się na obecność granatu, nabierają eleganckiego, wyrazistego charakteru. Sam granat jest uważany także za kolor porządkujący, dyscyplinujący oraz kojarzący się ze zdecydowaniem i powagą. Będzie zatem idealnym wyborem do pokojów takich jak biuro, salon oraz sypialnia.
Z czym łączyć granat?
Z reguły granat występuje we wnętrzach jedynie jako akcent. Rzadko kiedy decydujemy się na pokrycie nim wszystkich ścian. Jeśli jednak postawimy na taką aranżację, zastosujmy ją w jasnych i dobrze oświetlonych pokojach. O charakterze granatu w dużej mierze przesądzą także dopełniające go barwy. Z czym w takim razie możemy połączyć ten kolor?
Granat stworzy wspaniały duet z kolorami takimi jak:
-Pudrowy róż
-Kremowy, beż, kość słoniowa, wanilia
-Biel
-Szarość
-Musztardowy, żółty, złoty
-Błękit, turkus
-Zieleń, szmaragd
Możemy zatem zauważyć, że granat daje nam duże możliwości. O tym, jaki kolor do niego dobierzemy, zadecyduje przede wszystkim to, jaki efekt chcemy ostatecznie osiągnąć. Przykładowo, granat, róż i złoto to ciekawy pomysł na wnętrza glamour. W aranżacjach nowoczesnych granat świetnie sprawdzi się natomiast z szarością. Jeśli jednak uwielbiamy eleganckie i wyrafinowane kompozycje, naszą uwagę na pewno przykuje połączenie granatu z butelkową zielenią lub szmaragdem.
Ponadto, kolor ten będzie pasować również do drewna, szkła, naturalnych kamieni, jak i elementów pozłacanych lub miedzianych.
Jak wykorzystać granat we wnętrzach?
Myśląc o kolorze granatowym, pierwsze skojarzenie, jakie pojawia się w naszej głowie to najpewniej: „ściany”. W takim wariancie ciemny odcień niebieskiego będzie prezentował się wyjątkowo dobrze na głównej ścianie za łóżkiem w sypialni lub w salonie, na ścianie z TV albo za zestawem wypoczynkowym. W drugim przypadku możemy pokusić się o kontrastujący, kolorowy materiał obiciowy naszej kanapy lub narożnika, np. żółty lub lila. Jest to także barwa doskonale pasująca do charakteru domowego biura.
Granatowe mogą być w naszych wnętrzach również meble. Po raz kolejny warto przytoczyć tutaj przykład kompletu wypoczynkowego do salonu lub fotela znajdującego się w sypialni. To jednak nie koniec naszych możliwości. Poza meblami do salonu i sypialni, w granatowej odsłonie znajdziemy dzisiaj także kuchenną zabudowę, która stanie się świetną i nietuzinkową alternatywą dla standardowych szafek w kolorze szarym, czarnym, czy białym.
Jeśli zastanawiamy się, w jaki jeszcze sposób przemycić do swoich wnętrz elegancki granat, nie zapomnijmy o tekstyliach. Zasłony, dywany, poduszki dekoracyjne oraz pledy i narzuty wybarwione w głębokim, niebieskim odcieniu staną się niezwykle stylowym i wyrazistym dodatkiem.