Okrągły czy prostokątny? Jaki stół wybrać?

Funkcjonalności stołu kuchennego lub jadalnego jest bardzo dobrze znana każdemu z nas. To miejsce wspólnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi oraz wielogodzinnych rozmów zarówno na poważne, jak i błahe tematy. To także nierzadko nasz kącik pracy, przy którym tworzymy nowe projekty, uczymy się lub odrabiamy pracę domową. Główny stół, w zależności od wielkości i układu naszego domu lub mieszkania, może znajdować się w kuchni, jadalni albo salonie. Poszukując odpowiedniego modelu, pod uwagę powinniśmy wziąć nie tylko jego wielkość oraz możliwość rozłożenia blatu. Ważnym aspektem pozostaje również forma- czy będzie to stół prostokątny, okrągły, czy też owalny? Poznajmy wady i zalety każdego z tych rozwiązań!

Czym charakteryzuje się stół prostokątny?

Stół o prostokątnym blacie to bez wątpienia najpopularniejszy z dostępnych modeli, o klasycznym i ponadczasowym charakterze. Doskonale wkomponuje się w tradycyjną aranżację, jak i uzupełni nowoczesne meble do salonu, wyróżniające się prostymi, regularnymi liniami. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wygodnego usytuowania go w rogu pomieszczenia. Oczywiście, tę właściwość weźmy pod uwagę, jeśli dysponujemy niewielkimi pomieszczeniami, w których nie możemy pozwolić sobie na ogromne, reprezentatywne bryły, często stanowiące dominujący element wyposażenia. Z drugiej strony, stół prostokątny będzie doskonale prezentować się na środku przestronnych wnętrz, stając się wyrazistym akcentem dekoracyjnym.

Kiedy warto zdecydować się na stół okrągły lub owalny?

Zaokrąglone, łagodne linie nadają wnętrzu przytulnego, spokojnego i harmonijnego charakteru. Stoły o okrągłych lub owalnych blatach cieszą się w związku z tym dużym zainteresowaniem w szczególności w domach urządzonych w stylu skandynawskim, prowansalskim lub rustykalnym. Odpowiednio profilowane obrzeża sprawiają, że przy takim modelu zmieścimy więcej krzeseł, aniżeli przy stole o prostokątnych kształtach (również nieparzystą liczbę). Każdy z naszych gości zyska zatem wygodny, swobodny dostęp nie tylko do swojego miejsca, ale również znajdujących się na stole potraw. Co więcej, wszyscy zaproszeni pozostaną widoczni, co bez wątpienia ułatwi prowadzenie rozmów. Okrągłe stoły ze względu na brak ostrych krawędzi świetnie sprawdzą się także w domach rodzin z małymi dziećmi.

Decydując się na okrągłe lub owalne bryły powinniśmy jednak pamiętać, że najlepiej prezentują się one w centralnym punkcie pokoju lub wydzielonej części, odpowiednio oddalone od ścian. Nie są to bowiem modele, które swobodnie ustawimy w rogu pomieszczenia lub przy ścianie.