Jak udekorować dom na święta Bożego Narodzenia?

Wyjątkowy, bożonarodzeniowy klimat sprawia, że wielu z nas chce wprowadzić go do swoich wnętrz już o wiele wcześniej. Początek grudnia to zatem idealny moment, aby zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcemy w tym roku udekorować dom na święta. Bo jak powszechnie wiadomo, cały ten miesiąc podporządkowany jest właśnie im!

Wybór kolorystyki i stylu

Zanim wpadniemy w wir świątecznych zakupów, pomyślmy, jakie kolory i styl będą dominować w naszej tegorocznej aranżacji. Bardzo często w roztargnieniu i pod wpływem emocji zdarza się nam kupować przypadkowe rzeczy. Ostatecznie okazuje się, że połowa z nich w ogóle do siebie nie pasuje, dlatego nie zostaje przez nas wykorzystana. Świąteczną aranżację trzeba dlatego zaplanować!

Kolory kojarzące się ze świętami to przede wszystkim złoto, srebro, czerwień, biel oraz zieleń. Możemy zdecydować się więc na jeden wariant kolorystyczny lub połączyć ze sobą dwie, trzy barwy z zachowaniem przewagi jednej spośród nich. Sporym ułatwieniem jest to, że z wyżej wskazanych kolorów każdy do siebie pasuje. Wspaniały efekt da nam zatem na przykład duet czerwieni i zieleni, zieleni i złota, bieli i złota, czy srebra i czerwieni.

A co ze stylem? Pod pojęciem tym kryje się przede wszystkim charakter, wygląd naszych dekoracji. Czy będą one błyszczące, fantazyjne i bardzo strojne, czy może jednak bardziej skromne, stonowane. W szykownym stylu glamour, a może bliższe wystrojowi boho i skandynawskiemu, które nawiązują do natury?

Dodatki, które tworzą świąteczny klimat

Świątecznych dekoracji jest całe mnóstwo. W związku z tym, że dla wielu jest to najbardziej wyczekiwany czas w roku, producenci prześcigają się z ich ilością i różnorodnością. Aby trochę ułatwić Wam zakupy, podzieliliśmy je ze względu na zakres zastosowania. Oczywiście niektóre z nich będą się powtarzać.

Dekoracje na okna

Boże Narodzenie to czas, w którym w sposób szczególny dbamy o dekorację okien. Co możemy do tego wykorzystać? Będzie to przede wszystkim oświetlenie – lampki choinkowe, świeczki, lampiony. Mogą być to także świecące dekoracje, takie jak popularne gwiazdy LED na okno.  Na parapecie postawimy również niewielkie choinki, ręcznie robione krasnale, czy świąteczne stroiki. Samą szybę udekorujemy natomiast malowidłami ze sztucznego śniegu.

Dekoracje na meble

Podczas świąt dekorujemy również meble. Są to przede wszystkim meble do salonu i jadalni, ponieważ to w tych pomieszczeniach w okresie świątecznym spędzamy najwięcej czasu. Czym udekorować meble?

Do dekoracji stołu wykorzystajmy oczywiście obrusy i serwetki ze świątecznymi motywami. Zarówno na stole, jak i na komodzie możemy postawić również stroiki, świece i kominki zapachowe, świeczniki, lampiony lub świąteczne figurki z drewna albo porcelany.

Na święta możemy udekorować także kanapę, na której z pewnością spędzimy w tym czasie więcej czasu niż zazwyczaj. Doskonale nadadzą się do tego ciepłe koce i poduszki ze świątecznymi wzorami.

Popularnym rozwiązaniem jest ponadto przyozdabianie poręczy schodowej. Wykorzystajmy do tego lampki lub girlandę świąteczną.

Dekoracje podłogowe

Główną dekoracją podłogową jest oczywiście choinka. Wśród innych ozdób, które stawia się na podłodze, możemy wskazać większych rozmiarów lampiony dekoracyjne, czy renifery świecące LED. Gdy chcemy uchronić dywan przed sypiącymi się igłami, połóżmy pod choinką świąteczną matę, dywanik. Stanie się ona przy okazji dopełnieniem całej dekoracji.