Jak doświetlić ciemne pomieszczenia?

Jeżeli projektujemy dom od podstaw, jesteśmy w stanie skutecznie wyeliminować problem zbyt ciemnych pomieszczeń. Jeżeli jednak wprowadzamy się do gotowego mieszkania, możemy zetknąć się z niedoświetlonymi i kłopotliwymi w aranżacji wnętrzami. W jaki sposób poradzić sobie z tym problemem nie tylko za pomocą sztucznego oświetlenia?

Za brak dostatecznego, naturalnego oświetlenia pokoju odpowiada najczęściej zbyt małe okno lub jego całkowity brak. W takim przypadku musimy ratować się więc na inne sposoby. Dużą rolę odgrywa oczywiście oświetlenie sztuczne. Należy jednak pamiętać, że po pierwsze, lampy załączamy z reguły o zmroku. Nie palimy ich przez cały dzień. Po drugie, jeżeli wprowadzamy się do już urządzonego mieszkania, w większości nie mamy wpływu na to, jak zaplanowano w nim elektrykę. Jakiekolwiek zmiany w zakresie rozbudowy lub przebudowy oświetlenia będą wiązać się z koniecznością kucia ścian i przeprowadzania remontu.

Sposoby na doświetlenie ciemnych pomieszczeń

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów i sztuczek, które pozwolą wprowadzić do naszych wnętrz trochę więcej światła. Co ważne, możemy zastosować je w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego przeznaczenie.

Odkryta okna

Jeżeli źródłem naszych problemów z ciemnością we wnętrzach są zbyt małe okna, pozostawmy je odkryte. Wszelkiego rodzaju zasłony, firny, czy rolety tylko dodatkowo ograniczą ilość światła wpadającego do środka. Czasami zrezygnowanie z firanek bywa dla wielu osób trudnym, wręcz niemożliwym zadaniem. W takiej sytuacji wybierzmy możliwie jak najbardziej delikatną, transparentną tkaninę, która nie obciąży naszego okna. Jeżeli problem ten dotyczy kuchni, możemy zdecydować się także na lambrekiny. Są to bardzo krótkie, dekoracyjne firany, stosowane przeważnie w tym pomieszczeniu.

Jasne ściany

Przy urządzaniu małych i ciemnych wnętrz zasada jest prosta. Jasne kolory powiększają, rozjaśniają, ciemne pomniejszają i przyciemniają. W niewielkich i zaciemnionych pomieszczeniach powinniśmy dlatego skoncentrować naszą uwagę wokoło jasnych kolorów. Jest to przede wszystkim biel, ale i nie tylko! Możemy wybrać również jasny odcień szarości, beżu, brązu, jak i całą paletę łagodnych pasteli. Unikajmy natomiast barw takich jak granat, bordo, butelkowa zieleń, czy grafit. O ile możemy pozwolić sobie na nie w małych (ale dobrze oświetlonych) pokojach, o tyle w ciemnych tylko spotęgują one niepożądany efekt.

Jasne meble

Była mowa o jasnych ścianach, przyszła więc pora na jasne meble. W zależności od pokoju mogą być to jasne meble do salonu, sypialni, kuchni, pokoju dziecka, czy przedpokoju. Zdecydowany prym wiedzie tutaj oczywiście biel. Przy wyposażeniu nasze możliwości nie są niestety tak szerokie, jak przy wyborze koloru ścian. W ciemnych pomieszczeniach z małymi oknami lub całkowicie ich pozbawionymi, białe meble to bardzo pożądany wybór. Dla spotęgowania efektu przestronności i lekkości możemy zdecydować się na częściowo przeszklone fronty lub wykończone na połysk. Biel wspaniale wygląda w towarzystwie naturalnego drewna, a taki duet dodatkowo ociepli naszą przestrzeń.

Lustra

Aby optycznie dodać wnętrzu kilku metrów i wprowadzić do środka więcej światła, nie poradzimy sobie również bez luster. Mogą znaleźć się one bezpośrednio na ścianie, meblach, a nawet na suficie. W tym przypadku niezastąpione okazują się duże szafy z drzwiami przesuwanymi. Oczywiście w jasnej kolorystyce!

Oświetlenie sztuczne

Jeżeli mamy większy wpływ na sposób ulokowania sztucznego oświetlenia, warto zadbać o jego rozproszenie. Poza główną lampą sufitową, w rozjaśnieniu i powiększeniu przestrzeni pomogą nam ponadto ścienne kinkiety, lampy podłogowe lub stołowe. O ile w pierwszym przypadku raczej nie obejdziemy się bez remontu, to lampy podłogowe i stołowe, biurkowe nie wymagają żadnych dodatkowych ingerencji. Dzięki nim możliwe stanie się oświetlenie każdego kąta i zadbanie o klimatyczny nastrój. Nie pozwoli nam na to niestety wyłącznie jedna lampa sufitowa.