Florystyczne akcenty – do jakich aranżacji pasują?

Kwiaty to stały i bardzo pożądany element wystroju wnętrz. Przez kwiaty możemy rozumieć tu nie tylko żywą, kwitnącą i bujną roślinność doniczkową lub ciętą, ale także florystyczne motywy dekoracyjne. Kolorowe, radosne i przytulne. Jeśli chcemy w mig ożywić swoją domową przestrzeń i bez względu na pogodę móc cieszyć się wiosenną aurą, w pierwszej kolejności sięgnijmy właśnie po kwiaty.

Roślinny, kwiatowy motyw dekoracyjny – dlaczego warto?

Kwiatowe motywy to jedne z tych ozdób, które są z nami od wieków i nie zapowiada się, aby prędko miały wyjść z mody. Wszystko za sprawą ich różnorodnych, pięknych i atrakcyjnych form oraz soczystych kolorów. Dzięki nim roślinność, w jakiejkolwiek formie nie pojawiłaby się w naszych wnętrzach, zawsze wywoła taki sam efekt. Wprowadzi do środka ciepłą, przytulną i klimatyczną atmosferę. Ożywi monotematyczne aranżacje. Tchnie powiew świeżości i sprawi, że nawet w otoczeniu betonowych ścian poczujemy się tak, jak na kwitnącej kwiatami łące, w lesie lub w wymarzonym ogródku. Pamiętajmy, że nawet drobne, z pozoru niewielkie akcenty florystyczne mogą całkowicie odmienić wystrój naszych wnętrz!

Florystyczne akcenty – jaką formę wybrać?

Jeśli nie mamy ręki do żywych kwiatów bądź też nie dysponujemy czasem na ich pielęgnację, z pomocą przychodzą właśnie florystyczne motywy. Efektowne, piękne i co najważniejsze – zachowujące swój doskonały wygląd praktycznie bez zbędnego wysiłku. Osoby marzące o świeżej aurze, która wypełni i jednocześnie ożywi ich wnętrza, mogą zdecydować się na roślinne akcenty w jednej z kilku najpopularniejszych form:

Tekstylia – motyw florystyczny jest wyjątkowo często spotykany i wykorzystywany właśnie na różnego rodzaju tekstyliach. Poduszkach dekoracyjnych, kocach, pledach, narzutach zdobiących meble do salonu, a ponadto zasłonach, dywanach, obrusach, czy materiałowych podkładach pod talerze. Oznacza to, że możemy użyć go praktycznie w każdym miejscu – salonie, sypialni, kąciku dziecka, jadalni, kuchni oraz biurze.

Plakaty i obrazy – florystyczne motywy są równie chętnie stosowane na plakatach i obrazach. Podobnie jak tekstylia, wykorzystamy je w wielu rozmaitych wnętrzach.

Naklejki na ścianę – naklejki z kwiatami to idealna dekoracja przede wszystkim do pokoju dziewczynki. Najczęściej możemy naklejać je w dowolnych miejscach i dowolnej konfiguracji, dlatego łatwo aranżuje się je w każdej przestrzeni. Kwiaty to jedne z tych motywów, które przez długi czas zachowają swój modny, świeży wygląd. Nie musimy zatem obawiać się, że gdy nasza córeczka podrośnie, uzna aranżację swojego kącika za nudną i przestarzałą.

Fototapety i tapety – doskonałe efekty dają także wielkoformatowe tapety i fototapety na ścianę. Szczególnie dobrze będą wyglądać one w sypialni, kuchni i salonie.

Do jakich wnętrz pasują motywy florystyczne?

Florystyczne dekoracje kojarzą się nam najczęściej z wnętrzami tradycyjnymi, angielskimi, prowansalskimi oraz vintage. W takich aranżacjach dominują drobne, wiosenne kwiatuszki w pastelowych lub żywych kolorach, które wprowadzają do środka sielską, przytulną aurę. Bardzo duże pole do manewru na zastosowanie motywów roślinnych dają nam również pomieszczenia urządzone w lekkim i bliskim naturze stylu skandynawskim, rustykalnym oraz boho.

Pamiętajmy jednak, że dekoracje florystyczne mogą przybierać rozmaite oblicza. Nie zawsze muszą być to niewielkie kwiatuszki, bliższe aranżacjom o klasycznym duchu. Współcześnie są to także m.in. palmy, tropikalne liście, lasy, czy trawy pampasowe, świetnie pasujące do współczesnego wystroju i nowoczesnych, prostych mebli. Jeśli natomiast poszukujemy roślinnych dekoracji do minimalistycznego salonu lub sypialni, naszą uwagę powinny przykuć czarno-białe plakaty florystyczne w stylu single line.

Możemy zatem zaobserwować, że w zależności od wybranego motywu, florystyczne akcenty będą pasować do rozmaitych stylistyk i pomieszczeń. W jednych staną się one dekoracją o dominującym charakterze, w innych jedynie subtelnym, jednak zauważalnym akcentem.